Sestavi besedo!

Vsaka beseda je sestavljena iz enega ali več zlogov. Vsak zlog vsebuje en samoglasnik.
Primer: mi-za; slo-ven-ski

Čeprav poglasnika ne zapisujemo vedno, ga upoštevamo kot vsak drug samoglasnik.
Primer: sr-na; fi-lm

Ahačič. (2017): Kratkoslovnica – slovenska slovnica za osnovno šolo. Ljubljana, Založba Rokus Klett.

Pred vami je datoteka, v kateri so besede, razdeljene v kvadratke glede na zloge. Te lahko natisnete, izstrižete in nalepite na trši papir. Otrok sestavi besedo, jo prebere in še enkrat zloguje. Hkrati lahko ploska z rokami. Ko otrok sestavlja besede, lahko hkrati še spodbujamo zavedanje, da je navadno beseda daljša, če jo je moral sestaviti iz več zlogov. Na to posebej opozorimo, če primerjamo npr. besedo z dvema in s štirimi zlogi, ker je ta razlika bolj očitna. Tako začnemo z ločevanjem krajših in daljših besed. Učencu lahko tudi pomešamo več zlogov različnih besed, iz katerih mora poiskati smiselne besede. Z zlogi se lahko igramo tudi kakšne druge igre. Izberemo lahko določene besede in njihove zloge obrnemo tako, da se napis ne vidi. Poleg tega na mizo postavimo tudi celotno besedo, razdeljeno na zloge. Izmenično žrebamo zloge in jih postavljamo na kartice z besedo na ustrezno mesto. Zmaga tisti, komur uspe sestaviti več besed.

Kliknite na sličico za povezavo do PDF datoteke!

Vir: PDF datoteka v tej vaji je lastne izdelave;